Governors

The role of our school governors is, as a group, to work strategically towards school improvement, to hold the school leadership team to account for improving performance whilst offering support and advice, and to make sure money is well spent.

 

The governing body has a range of duties and powers and works in partnership with the headteacher and staff to help the school achieve the best educational outcomes for its pupils. Its responsibilities include but are not limited to:

  • Setting targets for pupil achievement

  • Monitoring and evaluating progress towards the school’s priorities

  • Deciding how the allocated budget is to be spent

  • Making sure the curriculum is personalised to the needs of the children in our school

  • Appointing staff

The governing body appoints a chair and vice-chair annually and allocates its responsibilities across various committees. The governing body meets in full at least once every term, as do the resources and curriculum committees.

School governors are drawn from different parts of the community and can be parents and staff or from the LA, the community and other groups.

This helps ensure the governing body has sufficient diversity of views and experience but does not mean governors of a particular category represent that group on the governing body.

  • Parent governors are drawn from parents and carers of children at the school and are selected by election.

  • Staff governors are selected by election from teaching and support staff paid to work at the school.

  • The headteacher is always invited to join the governing body by reason of their role in the school.

  • Local authority governors are appointed by the local authority.

  • Foundation governors are appointed by Grimsargh St Michael’s Parochial Church Council.

Governing Body (updated September 2022)

Full Governors

Position

Term of Office- start date

Term of Office – end date

Wayne Bretherton

Chair of Governors
Parent Governor

26/05/2021 25/05/2025
Tessa Fryer Vice Chair of Governors
Foundation Governor
07/02/2019

06/02/2023

Stuart Booth Headteacher

01/01/2021

01/01/2025
Helen Smith

Deputy Headteacher
Staff Governor

01/09/2020 31/08/2024
Greg Lindley LEA Governor 20/04/2021

19/04/2025

Rev. Neil Salt Foundation Ex-officio 20/09/2017

28/09/2021

Will Clarke Parent Governor 26/05/2021

25/05/2025

Neil Maudsley Foundation Governor 30/08/2019

29/08/2023

Jonny Galbraith Foundation Governor 15/03/2021

14/03/2025

Sarah Locker Foundation Governor 09/06/2022

08/06/2026

Lindsay Garner Observer 26/11/2018

25/11/2022